Popis kurzu:
Kurz „Pilates – chrbát v pohode 2. časť“ plynule nadväzuje na 1. časť. V tomto kurze vás okrem cvičenia Jolana Novotná navyše naučia unikátne bioenergetické cviky. Pomôžu vám od bolestí chrbta, ale predovšetkým vám budú vylaďovať hormonálny systém, rozprúdia lymfu a zlepšia cirkuláciu krvi.
Kurz „Pilates – chrbát v pohode 2. časť“ je skvelý spôsob, ako svaly pretiahnuť, uvoľniť, znovu posilniť, odplaviť emočné nánosy, rozpustiť stresové záťaže, a tým eliminovať bolesť chrbta. To vám pomôže nielen zmierniť bolesť, ale aj vás udrží zdravé a fit.
Čo sa v kurze naučíte:
- ako vykonávať uvoľňovacie aj stabilizačné cviky na krčnej, hrudnej, bedrovej časti chrbtice a na SI
- ako dodať silu aj pružnosť nohám, aby chrbtica bola vo väčšej pohode a nebola na všetko sama
- ako so svojou chrbticou zaobchádzať v obyčajných každodennostiach, aby celá chrbtica bola spokojnejšia
- ako cvičiť bioenergetické cviky, ktoré uvoľňujú emočné napätie v tele a prispejú tak k celkovej pohode mysle aj vášho tela, a tým aj chrbtice
- ako rozprúdiť lymfatický systém
- ako zlepšiť hydratáciu a okysličenie svalov, fascií i chrupaviek (medzistavcových platničiek), ktoré vďaka tomu budú vyživenejšie a zregenerovanejšie
Bolestivá chrbtica je len dôsledok nevyváženosti ťahov, tlakov, náporov, odporov, prepätia a stresov. Na jednej strane niečoho prebýva a na druhej niečo chýba. Stav chrbtice zrkadlí, ako kvalitný je celý váš HSS (hlboký stabilizačný systém). V tomto kurze budete objavovať rozdiely v napätí a uvádzať ich do rovnováhy.
(zobraziť celý popis kurzu)
Kurz „Pilates – chrbát v pohode 2. časť“ Jolana zostavila tak, aby vám pomohol nielen zlepšiť držanie tela a posilniť svaly, ktoré podporujú vašu chrbticu, ale aj vás bude inšpirovať k zmene správania sama k sebe. Jej viac ako 35-ročné profesijné skúsenosti opreté o osobnú skúsenosť s ochrnutím vám pomôžu prejsť kurzom krok za krokom, aby ste sa cítili bezpečne a mali z cvičenia ten najlepší úžitok.
Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo pokročilý cvičenec, kurz Pilates – chrbát v pohode je vhodný pre všetky úrovne. Nebuďte v tom sami. Pokiaľ chcete zlepšiť svoje zdravie a uľaviť si od bolesti chrbta, pridajte sa do kurzu „Pilates – chrbát v pohode“ a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie a plní energie!
Lektorka Jolana Novotná viac ako 35 rokov vedie pohybové lekcie na podporu funkčného panvového dna a dychu, scelovanie diastázy, zdravej chrbtice i všetkých ostatných kĺbov i chrupaviek.
Lekcie kurzu:
2. časť kurzu Pilates | Chrbát v pohode plynule nadväzuje na 1. časť. Bez absolvovania 1. časti tí v tomto kurze budú unikať súvislosti. Pokiaľ ťa 1. časť minula, najprv sa pozri na ňu.
Pán Boris Tichanovský hovorí, ak cvičíme v hneve, účinok z cvičenia je 10 %, ak v neutrálnom naladení potom je účinok 50 % a ak sme v radosti a pokoji potom je účinok z cvičenia 100 %. Zaži na vlastnej koži a nechaj sa prekvapiť.
Uvoľnené hrudník ti prinesie väčšiu slobodu nielen v chrbtici, ale aj v živote. Urob si toto jednoduché cvičenie a dovoľ si urobiť vlastný názor.
Cvičenie je základ, ale bez nahliadnutia do seba je to pre Chrbát v pohode málo. To je aspoň moja skúsenosť. Na čo sa zamerať v tomto čase? Posilňuj, preťahuj, premieňaj svoje pohybové stereotypy, ale tiež posilňuj, preťahuj, premieňaj aj svoje myšlienkové vzory. Pre ľahšie pochopenie čo nám telo chce povedať, čo vo svojom živote zmeniť, čo robiť inak, aby ťa chrbát nebolel, už roky využívam rady kartičiek. Ak ťa bavili v 1. diele kurzu Piltes | Chrbát v pohode, tak pokračuj aj teraz. Pokiaľ nie, opäť nechaj túto časť plávať a len si zacvič. Do ničoho sa nenúť. Daj mi vedieť v komentári pod kurzom, ako sa ti páči.
Lekcia, zameraná na hrudnú chrbticu, napriek tomu urobí dobre krčnej a bedrovej chrbtici. Priprav si okolo seba viac miesta. Navyše ťa aj skvele prehreje. Pomôcky: polmiček, uterák (alebo opasok od županu, či nejakú šálku) bolster, alebo jóga bločky, alebo knižky cca 15 - 20 cm do výšky na podloženie nôh. Rada: Rannú zlatú minútu než otvoríš oči využi a povedz všetkým svojim vnútorným bytostiam čo majú dnes robiť, aby to bolo pre teba na prospech. Návod na začiatku videa
Praktické zhrnutie a odporúčanie, čomu sa v danom týždni venovať, na čo zamerať, čo si zacvičiť, aby bol chrbát zase o niečo viac v pohode.
Na pravidelné každodenné cvičenie. Už vieš jednotlivé cviky. Nepotrebuješ vysvetľovanie, navádzanie, len si pekne kvalitne zacvičiť. Vezmi uterák a pretiahni si hrudník nech sa ti pekne rozdýcha a uľaví sa krčnej aj bedrovej chrbtici. Pamätaj, že po naťahovaní je potrebné stabilizovať. Pomôcky: polmiček, uterák (alebo opasok od županu, či nejakú šálku) bolster, alebo jóga bločky, alebo knižky cca 15 - 20 cm do výšky na podloženie nôh.
Na čo sa v tomto týždni zamerať vo svojom živote, aby bol náš chrbát o niečo viac v pohode?
Doplnenie ku koučovacej kartičke.
V tejto lekcii uvoľníme fascie a rozprúdime lymfatický systém celého tela. Rozdelíme sa na 2 skupiny. A – hypermobilky (pohyblivé moc) – rob menšie pohyby ako by ti telo dovolilo, cviky vykonávaj pomaly a dávaj pozornosť na silu. B - tuhošky (pohyblivé málo) - rob dlhé, veľké pohyby, cviky môžeš vykonávať aj rýchlo a pozornosť ide na dĺžku a pretiahnutie. Pomôcky: polmiček, uterák
Ak si našla nejaké stuhnuté, nepohyblivé miesta na svojom chrbte - venuj si čas a po dobu cca 7 - 10 dní rob toto cvičenie, stačí 10 minútovku každý deň. Opäť pripomínam. Po mobilizácii, preťahovanie vždy nasleduje stabilizácia.
Na pravidelné každodenné cvičenie. Z tejto lekcie ide ťažko urobiť ide ťažko urobiť 10 minútovka. Ale má to riešenie. Vyber si 3 časti, ktoré chceš riešiť, pokojne zakaždým iné a vytvor si lekciu podľa seba na mieru. Vezmi uterák, vyber si 3 miesta na tvojom chrbte, ktoré potrebujú uvoľniť a ideme na to. S chuťou do toho a pol je hotovo. Pamätaj, že po naťahovaní je potrebné stabilizovať. Pomôcky: polmiček, uterák
Na čo sa zamerať aj vo svojom bežnom žití. Urob pre pohodu svojho chrbta viac, než si zatiaľ urobila.
Táto lekcia preverí pružnosť chrbtice, silu nôh i rúk. Zožala úspech aj u ľudí, ktorých bolí bederka. presne tá časť, ktorá sa ti hodí. polmiček, uterák alebo bolster, vankúšik pod zadok.
Choď postupne, a len do takej úrovne, kedy cítiš, že tvojím chrbtom je to po chuti a že celé telo spolupracuje. Pokiaľ ťa neudrží ruky, alebo nohy, potom nemá zmysel sa moriť a chcieť po sebe aj tie najvyššie pozície. Všetko s rešpektom k svojmu telu, predsa len je táto lekcia už fyzicky náročnejšia. Opäť pripomínam. Po mobilizácii, preťahovanie vždy nasleduje stabilizácia.
Na pravidelné každodenné cvičenie. Táto lekcia preverí pružnosť chrbtice, silu nôh aj rúk. Urobí dobre tvojím stuhnutým predlaktím a uvoľní karpálne tunely. Ak ťa trápi bolesti zápästia, lakťov, ramien, tak prvá polovica, kde preťahujeme zápästie, bude presne tá časť, ktorá sa ti hodí. Viac odporúčaní, ako lekciu využiť, nájdeš vo videu vyššie: 3/ odporúčanie Pomôcky: polmiček, uterák alebo bolster, vankúšik pod zadok.
Na čo sa v tomto týždni zamerať vo svojom živote, aby bol náš chrbát zase o niečo viac v pohode? Ako ťa inšpirovala a čo si vďaka nej objavil/a?
Tentokrát som lekciu rozdelila trochu inak ako obvykle, pretože úvod je maličko dlhší, než bežne, ale rozhodne si ho vypočuj a až potom sa pusť do cvičenia V úvode som vysvetlila nielen kartičku pre tento týždeň, ale predovšetkým som ti objasnila tému uväznených emócií v našom tele. Aké tam tropia neplechy a ako sa prejavujú.
Dnešná lekcia bude o bioenergetických cvičeniach, ktoré z nášho tela uvoľňujú nazhromaždené emócie. Pokiaľ máš nejaké bolesti tela a predovšetkým chrbtice, potom v tvojom tele máš nazbierané a telo volá po oslobodení. Táto lekcia ti s tým pomôže. Sú v nej 2 návody, ako na to. Všimni si, že nadväzuje na lekciu č. 6, kde som ťa podrobne naučila vlnenie. Pamätaj, po každom uvoľnení nasleduje zastabilizovanie, platí to aj v tomto prípade. Pomôcky: polmiček, uterák a pokiaľ máš dlhé vlasy, tak aj gumička do vlasov
Bioenergetické cvičenia odplavujú stresové nánosy z tela von. Majú 3 pravidlá, ktoré dodržuj. ① Príprava a hlavná akčná časť ② Zastavenie, upokojenie, čas na usadenie ③ Stabilizácia, nový smer Ak máš nejaké bolesti tela, chrbtice potom odporúčam: 3x týždenne zaradiť nejaké bioenergetické cvičenia, viď videá nižšie 4/ každodenné minútovky v stoji, v kľaku. Dávam ti 2 možnosti, ako zo svojho tela uvoľňovať emočné nánosy a stiahnutosti. Vyber si ktorá ti je príjemnejšia, ale daj šancu aj tej druhej variante, každá je iná a tým prospeje aj iné časti tela a pôsobí na iné emócie.
Ucelená zostava pre uvoľnenie nazhromaždeného stresu v stoji.
Ucelená zostava na uvoľnenie nahromadeného stresu v kľaku.
Rozumieš všetkému? Cvičí sa ti dobre? Som pre teba zrozumiteľná? Napíš mi do komentára tu pod kurzom, svoje postrehy, alebo aj otázky. Rada ti na nich odpoviem. Ďakujem
Na čo sa zamerať aj vo svojom bežnom žití. Urob pre pohodu svojho chrbta viac, než si zatiaľ urobila.
Už sa blížime ku koncu kurzu a tak pôjdeme o niečo viac do tela. Táto lekcia ťa dôkladne pretiahne. Buď pozorná a rozsah pohybu prispôsobuj svojim možnostiam, napriek tomu do toho poď. Všetko samozrejme podľa pravidla: Po mobilite vždy stabilita. Budeš potrebovať okolo seba viac miesta. Pomôcky: polmiček, uterák len pokiaľ si podkladáš hlavu uterákom.
Ak nájdeš, že máš jednu stranu stiahnutejšiu ako druhú, urob viac opakovaní pre podporu pretiahnutia tej stiahnutej strany. Lekcia sa bude páčiť vám, ktoré ste pružné a práve pre vás mám odporúčanie: Cvič ju max 1x týždenne av ostatných časoch sa venuj posilňovaniu. Vy tuhšie si ju naopak doprajte aj 3x týždenne. Aspoň dočasne nech je vaša chrbtica pružnejšia. Po mobilizácii vždy nasleduje stabilizácia, takže záverečný cvik protitlak koleno ruka, určite zaraď.
Na pravidelné každodenné cvičenie. Už vieš jednotlivé cviky, nepotrebuješ vysvetľovanie, navádzanie, len si pekne kvalitne zacvičiť. Preveríme pružnosť chrbtice, všetko samozrejme podľa pravidla: Po mobilite vždy stabilita. Budeš potrebovať okolo seba viac miesta. Pomôcky: polmiček, uterák len pokiaľ si podkladáš hlavu uterákom.
Pretože nielen cvičením a rozpohybovávaním sa telo, poťažmo chrbát lieči, ale tiež potrebujeme vo svojom živote niečo zmeniť. Pretože telo je len prostredníkom pre komunikáciu. Na čo sa zamerať v 6. týždni? Toto je posledná téma v tomto kurze. Napíš mi do komentára, čo ti celkovo kartičky o tebe povedali? Sedlo to? Alebo si to nechal/a plávať a zaujímalo ťa len cvičenie? Ďakujem za tvoje spätné väzby v komentároch. Áno, všetky čítam a tiež na ne odpovedám. Odpoviem aj tebe. Maj sa skvele vo svojom tele s láskou a úsmevom. Joli
Záverečná lekcia urobí dobre celej chrbtici, dodá silu aj mobilitu nohám a bedrám a dá ti už DO TELA. Budeš potrebovať okolo seba viac miesta a podlahu, ktorá sa kĺže, na koberci sa ti to bude blbo robiť. Pomôcky: polmiček, uterák Toto je záverečná lekcia v 2. časti kurzu Pilates | Chrbát v pohode. Verím, že sa ti kurz Pilates | Chrbát v pohode 2. časť nielen páčil, ale že ti tiež priniesol väčšiu pohodu tvojmu chrbtu. Snáď aj sprievodné inspiračné kartičky boli pre teba dobrým radcom a nasmerovaním čo vo svojom živote obmeniť a že ťa bavilo sa s témami hrať. ✤ Napíš mi, prosím, do komentára pod kurz, ako sa ti kurz páčil, čo ti dal alebo vzal. Ako si lekcie využívala, ktorá sa ti najviac páčila a ktorá ti najviac pomohla. Alebo pokojne čokoľvek iné. ♡ Ďakujem, že si sa nechala vykonať a ďakujem za tvoje komentáre, ktoré samozrejme čítam a aj na tvoj komentár ti odpoviem. ♡ Každý komentár je pre mňa potešením a spätnou väzbou, že moja práca má zmysel. ♡ Ďakujem a maj sa skvele vo svojom tele s láskou a úsmevom. A napríklad na videnie na inom kurze. Pa Joli, pohybová špecialistka so zameraním na funkčný dych a panvové dno, scelovanie diastázy, chrbát v pohode a zmysluplnú chôdzu.
Ak nájdeš, že máš jednu stranu stiahnutejšiu ako druhú, urob viac opakovaní pre podporu pretiahnutia i posilnenia tej stiahnutej a slabšej strany. Z lekcie si urob svoju súkromnú 5 minútovku. Stačí keď si zacvičíš kĺzavú sériu v stoji s uterákom. Po mobilizácii vždy nasleduje stabilizácia.
Na pravidelné každodenné cvičenie. Už vieš jednotlivé cviky, nepotrebuješ vysvetľovanie, navádzanie, len si pekne kvalitne zacvičiť. Lekcia urobí dobre celej chrbtici, dodá silu aj mobilitu nohám a bedrám a dá ti už DO TELA. Budeš potrebovať okolo seba viac miesta a podlahu, ktorá sa kĺže, na koberci sa ti to bude blbo robiť. Pomôcky: polmiček, uterák
Tu môžete komunikovať s lektorom a ostatnými účastníkmi kurzu.
Zuzana Vlasáková
8. 2. 2025
Opět výborné lekce a cviky nejen na záda. Velmi mě to bavilo a vracím se k nim dle potřeby. Doporučuji všem, co přemýšlí, kde začít, co cvičit.... Vše je skvěle a pochopitelně vysvětleno.
Kurzy pro radost
Dobrý den, Zuzano! Děkujeme Vám za skvělé hodnocení kurzu Pilates –…
Zobrazit celý komentář
Dobrý den, Zuzano!
Děkujeme Vám za skvělé hodnocení kurzu Pilates – záda v pohodě. 😊 Je skvělé, že Vás lekce bavily a že se k nim dle potřeby vracíte. Jsme rádi, že kurz doporučujete těm, kteří nevědí, kde začít a co cvičit. Skvělé a pochopitelné vysvětlení je pro nás prioritou.
Přejeme Vám spoustu pohody a úspěchů ve cvičení!
Eva z Kurzů pro radost
Jolana Novotná
Krásný den Zuzi, mám radost, že vám cvičení se mnou dělá dobře, ale…
Zobrazit celý komentář
Krásný den Zuzi, mám radost, že vám cvičení se mnou dělá dobře, ale navíc vás ještě baví. To je ta nejlepší kombinace. Děkuju za vaši zpětnou vazbu a přeji ať se daří dobře... Joli